Chcete si kúpiť kvalitný slovenský med? V dnešnom článku vám prezradíme, na čo si dať pri kúpe medu pozor, a ako jednoducho otestovať, že med, ktorý ste práve kúpili nie je pančovaný.
Poctivý a kvalitný med priamo od včelára
Pri kúpe včelieho medu platí zlaté pravidlo, že najlepší med kúpite od malovýrobcu, najlepšie overeného. Veľkoobchodníci, ktorí skupujú med na tony, majú menšie zábrany znásobiť svoj zisk nepoctivou cestou. Naopak, včelár, ktorý vám ponúka svoj med z dvora alebo na tržnici, si rovnako ako včely váži i svojich klientov.
Na čo si dať pri nákupe medu od včelára pozor
Spôsobov, ako vás môže včelár pri nákupe medu oklamať je hneď niekoľko:
- Prvý spôsob spočíva v tom, že svojim včelám ponúka namiesto nimi zozbieraného kvetového nektáru k potrave cukrovú vodu. Sú však i takí včelári, ktorí namiesto sladkej vody podsunú včelám osladený lipový, púpavový či iný bylinkový čaj. Na základe chute a vône potom tvrdia, že ponúkajú lipový, púpavový či akýkoľvek iný jednodruhový med. Za ten si, vzhľadom na jednodruhovú exkluzivitu pýtajú aj viac peňazí.
- Druhý spôsob, ako vedia včelári na svojich odberateľoch zarobiť, je vytáčanie nedozretého a riedkeho medu. Keďže v takomto mede neprebehli všetky enzymatické procesy, môže sa neskôr skaziť a skysnúť.
- Tretí spôsob je ten, že med sa dá „pančovať“, a teda jednoducho zmiešať s vodou obohatenou o obyčajný, skaramelizovaný či invertný cukor. Čím sa zväčší jeho objem. Ak ste problematiky zloženia medu čo i len trochu znalí, poviete si „ale veď na Slovensku existujú normy na zloženie medu“. Nuž, áno. Ba dokonca je pravdou, že slovenská legislatíva, ktorá povoľuje 18% podiel vody v mede, patrí v rámci Európy medzi tie prísnejšie.
Zaujímavosť: Ani medy s oficiálne garantovaným označením kvality „Slovenský med“ nemusia byť medmi nepančovanými. Pýtate sa, ako to? Jednoducho, pančovaný med zahustia škrobom a obohatia ho o enzýmy, ktoré štiepia cukor i škrob, aby sa na ich prítomnosť pri testovaní neprišlo.
Domáce spôsoby na overenie pravosti medu: Výhody a nevýhody
Spomedzi desiatok návodov, ako pomocou malého domáceho testu zistiť, či ste si z tržnice či obchodu priniesli čistý med, sa zdajú byť najviac smerodajné tie, kedy necháte med z lyžice stekať na tanier či do vysokého pohára s teplou vodou. V prvom prípade by sa mal pravý med akoby „skladať“ na vrstvy nad sebou. V druhom by mal padnúť na dno v takmer identickom množstve, aké ste na lyžicu nabrali, teda nerozpustiť sa cestou.
Pravda je však taká, že rovnako sa bude správať i falošný či pančovaný med, ktorý včelár obohatil o spomínané enzýmy. I poznámka o chuti medu, ktorá by vám mala v hrdle zanechať štipkajúci pocit, je veľmi trefná, no štípať či páliť vás napríklad nebudú ani pravé lúčne medy. „Pálivosť“ medu totiž pochádza zo živíc drevín, ktoré si so sebou včely prinesú do úľa a ktoré sa, pochopiteľne, na lúkach nenachádzajú.
Náš tip: Najjednoznačnejšou laickou skúškou na pravosť medu sa preto zdá byť test odpočutý na ukrajinskom trhu: Lyžička medu sa nanesie na papierový obrúsok (alebo pijavý papier) a nechá „ležať“ približne 15 minút. Ak sa okolo medovej „mláčky“ vytvorí vlhký prstenec, znamená to, že obsahuje viac vody než by mal. Bol teda zbieraný skôr alebo bol pančovaný.
Profesionálne testovanie pravosti medu
Čo sa profesionálneho testovania týka, spomínali sme už, že ani oficiálna slovenská norma nezaručuje pravosť medu. Dôležité kritérium je pomer vody a sacharózy v mede. Ako sme však písali včelár či obchodník vedia tieto kritériá ovplyvniť. Absolútne zloženie, respektíve pravosť potravín môžete overiť len pomocou takzvanej izotopovej analýzy. Táto metóda však na Slovensku zatiaľ nie je dostupná. Najbližšie laboratóriá, ktoré ju vykonávajú, sa nachádzajú v Nemecku.
O serióznosti a dohľadanosti včelára i jeho pravosti medu svedčí aj to, ako sa o včely a včelnicu stará, a teda ako pomáha včelám, aby boli zdravé a žili v čistom prostredí. Dobrý a kvalitný med – zdravé včely – zdravie, to je aj naše motto pri výkupe tejto vzácnej suroviny.